netflix criterion
Newsy

Netflix: nowe filmy w kolekcji Criterion

Nominowane do Oscara filmy „Irlandczyk”, „Historia małżeńska”, „Amerykańska fabryka” oraz nagrodzony Grand Prix festiwalu w Cannes „Atlantique” dołączą do kolekcji filmów Criterion w 2020 roku. Zapowiadane wcześniej dołączenie filmu ROMA zaplanowane jest na 11 lutego 2020 roku.

Nowe filmy w kolekcji Criterion

Hollywood, Kalifornia, 24 stycznia 2020 r. Netflix z dumą ogłasza, że w 2020 roku do kolekcji Criterion dołączą filmy „Irlandczyk” Martina Scorsese, „Historia małżeńska” Noah Baumbacha, „Amerykańska fabryka” Stevena Bognara i Julii Reichert oraz „Atlantique” Mati Diop. Te cztery tytuły dołączą do nagrodzonego trzema Oscarami filmu Alfonso Cuaróna ROMA, który zapowiedziano wcześniej jako pierwszy film Netflix na płytach Blu-ray/DVD dostępny w ramach kolekcji Criterion. Film ROMA zostanie udostępniony w kolekcji Criterion na płytach Blu-ray i DVD już 11 lutego.

Wszystkie te tytuły, których premiera miała miejsce w serwisie Netflix w 2019 roku, to dzieła słynnych twórców filmowych. Staną się one częścią zbioru klasycznych i współczesnych filmów Criterion.

Irlandczyk – premiera

Premiera „Irlandczyka” odbyła się na festiwalu filmowym w Nowym Jorku w 2019 roku i spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem ze strony miłośników kinematografii. Światowa premiera miała miejsce na festiwalu filmowym w Londynie i na licznych festiwalach na całym świecie, a następnie w kinach (1 listopada 2019 r.) i w serwisie Netflix (27 listopada). Film zdobył pięć nominacji do Złotego Globu, dziesięć nominacji do nagrody BAFTA oraz dziesięć nominacji do Oscara, został także uznany za film roku przez organizację National Board of Review i NY Film Critics Circle. Martin Scorsese, z dziewięcioma nominacjami na koncie, jest najczęściej nominowanym żyjącym reżyserem w historii Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej.

HistoriA małżeńskA – premiera

Premiera „Historii małżeńskiej” miała miejsce na festiwalu filmowym w Wenecji w 2019 roku; następnie film pokazano na festiwalach filmowym w Telluride i Nowym Jorku oraz na międzynarodowym festiwalu filmowym w Londynie. Obraz ten, którego debiut kinowy nastąpił 6 listopada 2019 roku, a premiera w serwisie Netflix — 6 grudnia, okazał się jednym z najlepiej przyjętych i docenionych przez krytyków filmów roku. „Historię małżeńską” uznano za najlepszy film podczas rozdania nagród Gotham, obraz otrzymał także aż sześć nominacji do Złotego Globu (najwięcej ze wszystkich filmów), a sam Złoty Glob i statuetkę SAG dla najlepszej aktorki drugoplanowej zdobyła Laura Dern. Później przyszło jeszcze sześć nominacji do Oscara. Film zdobył liczne nominacje do nagród SAG, BAFTA i PGA.

Amerykańska fabryka – premiera

„Amerykańską fabrykę” po raz pierwszy pokazano na festiwalu filmowym Sundance w 2019 roku, gdzie Steven Bognar i Julia Reichert zostali wyróżnieni nagrodą za reżyserię dla dokumentu amerykańskiego. Wyprodukowana przez firmę Participant Media „Historia małżeńska” to pierwsza produkcja firmy Higher Ground Productions, którą założyli były prezydent USA Barack Obama i jego małżonka Michelle Obama. Od czasu sierpniowej premiery obraz ten był wielokrotnie uznawany za najlepszy film dokumentalny. Nominowano go w tej kategorii do Oscara, a także do nagrody BAFTA. Dla reżyserki Julii Reichert tytuł ten jest już czwartą nominacją do Oscara w jej pięćdziesięcioletniej karierze.

Atlantique – premiera

Premiera filmu „Atlantique” miała miejsce podczas konkursu na festiwalu filmowym w Cannes w 2019 roku, gdzie obraz został uhonorowany Grand Prix. Film jest debiutem reżyserskim Diop, a ona sama pierwszą ciemnoskórą kobietą, która ubiegała się w Cannes o Złotą Palmę. Następnie obraz wyświetlono na festiwalu filmowym w Toronto, gdzie Diop zdobyła inauguracyjną nagrodę Mary Pickford dla młodych twórczyń. „Atlantique” był typowany do Oscara w kategorii „najlepszy film nieanglojęzyczny”, zaś Diop otrzymała nominację DGA za wyjątkowe osiągnięcie reżyserskie dla debiutującego reżysera filmu pełnometrażowego.

Nagrania zakulisowe w kolekcji Criterion

Do każdego tytułu włączonego do kolekcji Criterion dołączone zostaną nagrania zakulisowe, dodatki specjalne i zatwierdzona przez twórcę kopia główna. Do filmu ROMA zostanie dołączony nowy dokument o powstawaniu filmu pt. „Droga do Romy”, zawierający zakulisowe nagrania, wywiad z Cuarónem oraz wiele innych dodatków.

O filmie Irlandczyk

Robert De Niro, Al Pacino i Joe Pesci grają w filmie Martina Scorsese IRLANDCZYK. Obraz ten to osadzona w powojennej Ameryce epicka saga o przestępczości zorganizowanej, opowiedziana z perspektywy weterana II wojny światowej, Franka Sheerana, który przez lata zajmował się wymuszeniami i zabójstwami na zlecenie najgroźniejszych przestępców XX wieku. Przedstawione w filmie wydarzenia obejmują okres kilku dekad, a wątek główny skupia się na jednej z największych, nierozwiązanych jak dotąd zagadek w historii USA — tajemniczego zaginięcia słynnego działacza związkowego, Jimmy’ego Hoffy. Film wprowadza widza za kulisy przestępczości zorganizowanej i ukazuje jej mechanizmy działania, osobiste porachunki oraz powiązania z polityką.

HISTORIA MAŁŻEŃSKA – o filmie

HISTORIA MAŁŻEŃSKA to przenikliwe studium porażki małżeństwa, która wcale nie musi oznaczać rozpadu rodziny. Reżyserem filmu jest nominowany do Oscara Noah Baumbach. W rolach głównych występują Scarlett Johansson i Adam Driver, a w pozostałych rolach m.in. Laura Dern, Alan Alda i Ray Liotta.

Atlantique – o filmie

Kiedy pewnego dnia grupa nieopłacanych pracowników budowy poszukujących lepszych możliwości za granicą znika gdzieś na morzu, pozostawione przez nich w Dakarze kobiety zapadają na tajemniczą gorączkę.  Siedemnastoletnia Ada potajemnie opłakuje jednego z nich, swojego ukochanego Souleimana, choć jej rękę obiecano już innemu mężczyźnie. Podczas jej wesela wybucha pożar, którego przyczyny próbuje odkryć młody policjant. Nie wie on jednak, że opłakiwani robotnicy wrócili jako przerażające duchy, które mogą opętać żyjących.  Większość zjaw chce się zemścić za brak płacy za wykonaną pracę, ale Souleiman wrócił z innego powodu — by po raz ostatni spotkać się z Adą. Film „Atlantique”, pełnometrażowy debiut reżyserski Mati Diop, zdobył Grand Prix na festiwalu filmowym w Cannes w 2019 roku.

O filmie AMERYKAŃSKA FABRYKA

AMERYKAŃSKA FABRYKA to najnowszy dokument oryginalny Netflix nominowanych do Oscara i nagrodzonych Emmy reżyserów Julii Reichert i Stevena Bognara („Ostatni SUV zjeżdża z taśmy”, „A Lion in the House”, „Union Maids”, „Seeing Red”). Za produkcję filmu odpowiadają Higher Ground Productions i Participant Media. Twórcy zabierają widzów do amerykańskiego stanu Ohio, gdzie analizują działania chińskiego miliardera, który na terenie opuszczonej fabryki General Motors otwiera własny zakład produkcyjny i zatrudnia w nim dwa tysiące amerykańskich pracowników wciąż próbujących otrząsnąć się po recesji z 2008 roku. Pracujący ramię w ramię z doświadczonymi chińskimi robotnikami lokalni mieszkańcy po raz pierwszy od prawie dekady z optymizmem patrzą w przyszłość. Wkrótce jednak dochodzi do zderzenia napędzanej nowymi technologiami chińskiej rzeczywistości z realiami życia amerykańskich robotników, a kwestie różnic językowych i kulturowych wydają się nie do pokonania.

Roma – więcej o filmie

W swoim ósmym i najbardziej osobistym filmie Alfonso Cuarón przenosi widzów do miasta Meksyk, w lata 70. XX wieku, które pamięta ze swojego dzieciństwa. Poznajemy historię rodziny z klasy średniej przechodzącej burzliwy okres w życiu. Opowieść tę oglądamy z perspektywy rdzennej Meksykanki Cleo (doskonały debiut filmowy Yalitzy Aparicio) — służącej, która zajmuje się organizacją życia w tym domu. Obarczona opieką nad zostawionych przez ojca czwórką małych dzieci, Cleo dba o rodzinę, mimo wielu turbulencji w swoim własnym życiu i dotykających jej zawirowań politycznych. Autorem scenariusza, reżyserem, autorem zdjęć i współmontażystą „Romy” jest Cuarón, który stworzył unikalny w historii kina czarno-biały obraz o miłości, nakręcony w niesamowitym klimacie, z imponującą ścieżką dźwiękową i całą plejadą zawodowych i niezawodowych aktorów. Udało mu się przeobrazić własne wspomnienia w poetycką opowieść, a zarazem hołd dla kobiety, który go wychowała.

 

ZOBACZ TAKŻE:

 

Źródło: Netflix

Netflix to jej drugie życie, zaś jej ulubione seriale to "Sex Education", "Stranger Things" i "The End Of The F * * * ing World". Śledzi wszelkie nowinki związane z gigantem streamingowym.